2012. március 1. napján lépnek életbe a CÉGTÖRVÉNY és a GAZDASÁGI törvény cégalapításra, cégmódosításra és ezen belül az üzletrész átruházásra vonatkozó legfontosabb változásai.

Az új törvény szerint a cégbejegyzés illetéke jelentõsen megdrágul. A jelenleg döntõ többségben egyszerûsített eljárásban létrehozott cégek cégbejegyzési illetéke a jelenlegi 15 ezer Ft-ról Kft. alapítás esetén 50 000 Ft-ra, míg BT/Kkt alapítása esetén 25 000 Ft-ra drágul, egyéni cég esetén 15 000 Ft lesz. Az illetéktörvény cégtörvényt érintõ módosítása 2012. március 1-én lép hatályba.

Egyszerûsített eljárás keretében csak cégalapítás történik – az adószám kiadásától számított 1 órás bejegyzési, illetve határozathozatali határidõvel, változásbejegyzés esetén a jövõben a cégbíróság eljárási határideje 15 nap lesz.

2012. január 1-tõl lép életbe az adóregisztrációs eljárás, amelynek lényege, hogy az adószám kiadása elõtt az Adóhatóság egybeveti az alapítók adatait a nála meglévõ adatokkal és megtagadja az adószám kiadását az alábbi esetekben:
– ha az új cég vezetõ tisztségviselõje (képviseletre jogosult tagja) vagy többségi tulajdonosa180 napon túli 15 millió Ft-nál nagyobb adótartozással rendelkezik,
– 5 éven belül vezetõ tisztségviselõje volt olyan cégnek, amely 15 millió Ft-nál nagyobb tartozást hátrahagyva szûnt meg, vagy adószámát felfüggesztés után jogerõsen törölték.
Az ellenõrzésre az Adóhatóságnak 1-8 nap áll rendelkezésére.
Az új cég bejegyzése 2-10 nap alatt fog megtörténni.

A 2012. évi adótörvényekben elfogadott változások szigorítják a vezetõ tisztségviselõk tisztség viselésére vonatkozó összeférhetetlenségi, illetve a tisztség viselését kizáró szabályokat. A gazdasági törvény, illetve a cégtörvény ráadásul nemcsak a vezetõ tisztség (ügyvezetés, cégvezetés) viselését, hanem bizonyos esetekben a tagi jogviszony létesítését is kizárja. Az összeférhetetlenséget a jövõben nem az ügyvéd vagy Cégbíróság végzi, hanem a bûnügyi nyilvántartó szerv. Összeférhetetlenség esetén a cégtörvény alapján a cég ellen törvényességi felügyeleti eljárás indulhat.

A törvény a változásbejegyzési eljárás vonatkozásában is alkalmazza az adóregisztrációs eljárást, melynek keretében megvizsgálja, hogy a cégadatokban történõ változások kapcsán nem keletkezett-e olyan körülmény, mely az adószám megadását akadályozná. (Felszólítja az adózót az akadály megszüntetésére vagy törli az adószámot és ezzel a céget.)

Az új cégtörvény visszaállítja a kézbesítési megbízott intézményét, azaz ha a társaságban külföldi természetes személy vagy jogi személyiség nélküli gazdaság szerepel, fel kell tüntetni a kézbesítési megbízott nevét aki a külföldi részére a kézbesítendõ iratokat átveszi és az illetékesnek eljuttatja.

Tovább bõvül a Kft. Bt., stb. esetén a tagok vezetõ tisztségviselõk cégnyilvántartásban szereplõ személyes adatainak köre. Fel kell tüntetni: név, anyja neve, lakcíme, adószáma, születés helye, ideje. Amennyiben a cégben egy másik társaság a tag, akkor fel kell tüntetni a másik társaság tulajdonosának adatait is. Egyúttal fel kell tüntetni a társaság tagjainak adóazonosítóját is úgy a cégalapításkor, mint a változásbejegyzési kérelemben.

Tágul az ügyvezetés vagyoni felelõssége is, és a törvény kiterjeszti a cégvezetõkre is. A társaság cégvezetõje a társaság munkavállalója, akit képviseleti joggal ruháztak fel, és aki fölött a munkáltatói jogokat a társaság vezetése gyakorolja.

A Cégtörvény 2012. március 1-tõl megszünteti az ügyvédi irodák székhely szolgáltatási lehetõségét. Magyarázata, hogy az ügyvédi irodák nem képesek 24 órán keresztül nyitva tartani.

2012. január 1-tõl minden gazdasági társaságnak kötelezõ a kamarai regisztráció. a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarához. A korábban alakuló cégeknek 2012. február 29. volt a határidõ a regisztrálásra.

Az összeállítást jogi szakértõnk nyilvánosan hozzáférhetõ adatok alapján készítette.